Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o vlásky ;)

23. 1. 2008

Vlasy jsou koruna krásy. Za pěkné vlasy jsou zodpovědny dva faktory: účes a správná péče. Výběr délky vlasů je věc osobního vkusu a časových možností, ale jedno platí pro všechny délky a barvy vlasů - krásné mohou být jen zdravé a dobře udržované vlasy. Při neodborné péči vlasy trpí, jsou bez lesku, lámou se a v nejhorším případě vypadávají.
Důležitá je vyvážená strava s dostatkem vitamínů, život v čistém prostředí, bez stresu a poruch látkové výměny. Neméně důležitá je ovšem správná péče o vlasy. Ty potřebují vlhkost kterou odebírají z okolního prostředí. Suchý vzduch v přehřátých místnostech v zimních měsících jim nijak neprospívá. Okamžitým řešením jsou spreje, které vlasům dodají potřebnou vlhkost. Další variantou jsou speciální nemastné krémy, které se vtírají přímo do upraveného účesu.

šampony

Důležité je používání šamponů jemných, které jsou pH neutrální a nepoškozují přirozený kyselý plášť. Myjte si vlasy tak často, jak to vyžaduje jejich zašpinění a mastnota. Jestliže si musíte mýt vlasy častěji, používejte jemný šampon (tzv. pro každý den), který se postará o to, abyste svou nádheru příliš nenamáhali. V tomto případě není třeba dvojí mytí, to vlasy příliš odmašťuje. Na rozdíl od všeobecně rozšířené představy nepovzbuzuje každodenní mytí šampony nové generace činnost mazových žláz. Mohou si je tedy dovolit i ti, jimž se vlasy nadměrně mastí. Některé šampony spojují dvě funkce najednou - nejenže vlasy myjí, ale obsahují i látky, které usnadňují rozčesávání a zároveň vlasy vyživují a pěstí. Tyto univerzální šampony s kondicionérem jsou vhodné především tehdy, máte-li napilno. Jinak je lepší kombinace vhodného šamponu a pěstícího přípravku. Základem je vždy určení vašeho typu vlasů, tedy jsou-li suché a lámavé, narušené barvením a trvalou nebo mastné. Pro každý typ existují speciální šampony.

kondicionéry  [ balzámy ]

Můžete je používat téměř po každém umytí vlasů za předpokladu, že se jedná o jemný přípravek. Balzámy jsou součástí vlasové péče, obalí vlas svým ochranným filtrem a zajistí pěkný lesk vlasů.

vlasové zábaly

Regeneruje vlasy intenzivněji. Dodává problematickým, ale i normálním vlasům všechny potřebné látky. Ozdravovací kúry, zábaly, jak již vyplývá z jejich názvu, jsou určeny k občasnému použití. Dodržujte návod výrobce.
I při péči o vlasy však platí, že méně znamená více. Vlasy, zvláště ty jemné, paradoxně trpí i přehnanou péčí. Složky obsažené v šamponech, kondicionérech nebo vlasových kúrách časem vlas zcela obalí a znemožní přístup dalším pěstícím látkám. Proto je velmi důležité důkladné opláchnutí vodou.

kartáčování

Dodá vlasům lesk. Avšak nevhodně zvolené hřebeny a kartáče mohou vlasy poškodit. Přednost se dává hřebenům z rohoviny a kartáčům z přírodních materiálů, protože odsávají přebytečnou mastnotu. Tím se vlasy nebudou rozdělovat do pramenů. Švy po stranách zubů hřebene by vždy měly být obroušené, aby nepoškozovaly vlasy. Ze stejného důvodu mají smysl zaoblené špičky zoubků. Jestliže máte pórovité vlasy, raději se zřekněte lesku a nekartáčujte je, abyste nenamáhaly jejich drsný povrch ještě více.

fénování

Důležité je správné fénování. Příčinou přesušených a lámavých vlasů je často nadměrně horký vzduch. Nejšetrnější způsob fénování je tento: vlasy nejprve vyfoukávejte vlahým, poté trochu teplejším a nakonec studeným vzduchem. Proto je nejvhodnější fén s více teplotními stupni a jedním stupněm pro studený vzduch

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

HUSTÝÝÝÝÝ!

(MUFÍNKA, 7. 7. 2009 17:02)

JSOU TO FAKT UŽITEČNÉ RADY LIDI TAK SE JICH DŽTE ABY STE MĚLI VLASY KRÁSNÉ ZDRAVÉ A LESKLÉ!